Sıkca Sorulan Sorular

1 - Kitap yayın süreciniz nasıl işliyor?

Yazar, yayınevimize mail yoluyla kitap dosyasını gönderir. Eser, Pembe Fil Yayınevi Yayın Kurulu tarafından en geç bir hafta içinde değerlendirilir. Sonuç yazara bildirilir. Yayın Kurulu’nun onayından geçen eser için yazara bir teklif sunulur. Yazar ve yayınevi arasında anlaşılan koşullar üzerinden yazar bir sözleşme iletilir ve mail yoluyla karşılıklı imzalanır. Eser, editörümüze gider. Editör en geç iki hafta içinde yazım hataları, anlam bozuklukları ve imla hatalarını düzenler. Anlam akışını bozan veyahut geliştirici editörlük gerektiren kısımlarda yazar bilgilendirerek ortak çalışmalar yapılabilir. Kitabın türüne göre gerekiyorsa içindekiler, dipnotlar ve kaynakça eklenir. Son haliyle eser editör tarafından yazara tekrar iletilir ve yazarın son onayı alınır. Yazar tarafından onaylanan eser, sayfa düzeni için sayfa tasarımcısına gönderilir. İki üç günlük süre zarfında eserin dizgi ve mizanpajı tamamlanır. Dosya üzerinde son okuma yapılır. Kapak tasarımı dahil kitabın basımdan önceki son halinin onayı için kitap dijital ortamda tekrar yazarına gönderilir. Bu son onaydan sonra eser, basılmak üzere matbaamıza yayınevimiz tarafından iletilir.  Basımdan sonra kitap, yayınevimize gelir. Yazara verilecek kitaplar ve Kültür Bakanlığına gönderilecek kitaplar ayrılır. Satış ve dağıtım süreci başlar. Kitap, dağıtım firmalarına gönderilir. Basın bülteni kitapçılara ve edebiyatla ilgili oluşumlara gönderilir. Son olarak Instagram, Facebook gibi sosyal medya platformlarında kitabın reklamı yayınevi tarafından yapılır.

2 - Neden Pembe Fil Yayınevi’ne dosyamı göndermeliyim? Diğerlerinden farkınız nedir? 

Öncelikle içinde kitap çıkarma, okuyuculara ulaşma heyecanı taşıyan herkesin heyecanını çok iyi anlıyor ve paylaşıyoruz. Çoğunlukla çocuk kitapları çıkarmak üzere çıktığımız bu yolda sizlerin de çocuk ruhundan anlayan ve çocuğa gerçekten hitap eden eserlerinizi değerlendiriyoruz. Bizler değerlendirmemizin olumlu sonuçlandığı her kitabı, kendi şahsi kitabımızmış gibi sahiplenerek en güzel haliyle çıkması için yoğun çaba sarfediyoruz. 

Bunun altında Pembe Fil Ailemizdeki çalışma arkadaşlarımızın tamamının ticaretle uğraşan değil; çocuklarla, gençlerle çalışan eğitimcilerden oluşması yatıyor. 

3 - Kitabımı yazar destekli bir yayınevinden çıkarmak doğru bir fikir mi? 

 

İlk kitabını çıkaracak olan bir yazar, yayınevlerine ulaşmakta zorluk yaşamaktadır. Çünkü geleneksel yayıncılık yapan yayınevleri kitabın içeriğine ve niteliğine bakmaksızın bu kişilere çoğunlukla şans tanımazlar. Bunun sebebi ekonomik kaygılardır. Uzun uğraşlarınıza rağmen eserinizi geleneksel yayıncılık yapan bir yayınevine kabul ettirememiş olabilirsiniz. Oysaki gerçekten  elinizde başarılı ve okunmaya değer bir eser olabilir. 

“Yazar Destekli Kişisel Yayıncılık” yapan Pembe Fil Yayınevi,  size bu noktada yardımcı oluyor. Öncelikle uzman ekibimiz tarafından eserinizi inceliyor ve size hızlı geri dönüş sağlıyoruz. Şunun altını özellikle çizmek isteriz ki bizler,  bize ulaşan her dosyayı basmıyoruz. Ticari kaygılardan önce gelen ideallerimiz var. Kitabınız gerçekten okunmaya değer ve kaliteli bir çocuk kitabıysa eserinizi birlikte kararlaştıracağımız en iyi haliyle kitaplaştırıyoruz. Geleneksel yayıncıların kitaplarıyla arasında hiçbir fark bulunmuyor. Sizler bunu bir basamak olarak görebilir, geleneksel yayıncılık yapan yayınevlerine çıkartmış olduğunuz eserlerinizin referansı sayesinde yakınlaşabilirsiniz. 

Bu şekilde başarıya ve hedeflerine ulaşmış birçok ünlü yazar bulunmaktadır. 

Gelin, yazdıklarınızı okurlarla buluşturalım!