Safran Masalı kitabımızın hikayesini yazarı Nadide Düşünmez anlatıyor!

Safran Masalı kitabımızın hikayesini yazarı Nadide Düşünmez anlatıyor!

Merhaba,
Kültürel mirasımızın bir parçası olan Safranbolu kitabı minik okuyucuları ile buluştu.
Ben Nadide Düşünmez. 1988 yılında Safranbolu’da dünyaya geldim. Safranbolu’da büyüdüm ve bu şehre olan sevdam her geçen gün artmaktadır. Çocukluğumda çok masal dinledim. Anneannem ve babaannem masallar konusunda en büyük öğreticim oldular. Okul öncesi öğretmenliği kimliğimden dolayı, çocuklara tarihi yerleri, onların anlayabileceği bir dille anlatmak istedim.
Aileler tarihi yerlere turist olarak gittiklerinde tadını en çok anne babalar çıkartıyor.  Amacım tarihi şehirlerin, meşhur olan yiyecek, içecek ve gezi alanlarını çocukların da anlayabileceği bir şekilde anlatıp küçük okuyucularımıza sunabilmek. Safranbolu biliyorsunuz tarihi bir yer. Özellikle çocuklar tarihi yerlere bir anlam yükleyemiyorlar. Yazılacak, anlatılacak yüzlerce hikayesi olsa da Safranbolu'nun, okul öncesi dönem çocuklarının da anlayabileceği şekilde dile getirerek hazırladım kitabımı. Safranbolu'nun lokumu, adını aldığı Safran çiçeği, tarihi evleri çocuklara en anlaşılır şekilde anlatması, çocukların burayı daha iyi tanımasını sağladı. Safranbolu'yu 7’den 70’e herkesin öğrenmesi, bilmesi gerektiği için miniklerimizin bu tarihi şehri daha iyi öğrenmelerini sağladı. Safranbolu'ya gelen çocuklar artık burayı ‘’Safran Masalı’’ kitabından okuyarak, resimlerini  görerek, öğrenecektir.


Kitap yazmaya oğlumun tedavisi sırasında, hastane odasında  başladım. Hastanedeki çocuklara hikayeler okurken, onların mutluluğuna şahit oldum. Aslında hep minik hikayeler yazıyor, okulda öğrencilerime drama yapıyordum. Fakat gerçekleştirmeye bir hastane odasında karar verdim. Kitap yazmak meşakkatli bir iş. Yazmak kadar, iyi bir çizerle  çalışmak daha önemli. Hasta çocuklara daha çok ulaşmam lazım, onlara dokunmam lazım düşüncesi kitabımı hayata geçirmeme sebep oldu. Kaleme aldığım kitabımı sevgili Gül Çetin ile paylaştım. Bana en büyük desteği kendisi verdi. Gül Hanım’a huzurlarınızda çok teşekkür ediyorum. Kitabı yazdım, çizimi yapıldı, sıra geldi kitabımın yayınlanmasına. Bu konuda gerçekten bir mucize oldu ve yollarımız sevgili Özen Hanım ile kesişti. Bana verdiği güven ve destek için kendisine çok teşekkür ediyorum. Pembe Fil Yayınevi ile çalışmak çok özeldir. Yazarının arkasında değil yanında durarak gereken tüm desteği fazlasıyla sağlamaktadır.
Serinin ilk kitabına buram buram tarih kokan, Safranbolu’yu anlatarak başladım. Tarihi yerleri konu alan kitapların devamı Pembe Fil Yayınevi aracılığı ile gelecektir. Geliri ile kanserli çocuklara umut olan kitabım, siz değerli okuyucularım ile daha çok çocuğa umut olacak.

Sevgili meslektaşlarım!
Biz okul öncesi öğretmenleri bir kitabı çok yönlü kullanmayı severiz. Safran Masalı kitabımı aldıktan sonra sınıfta nasıl bir etkinlik yapabiliriz sorusuna size küçük bir öneride bulunacağım.
Kitabı atölye çalışması yaparak, sanat etkinliği ile taçlandırabilirsiniz. Bunun için gerekli olan malzemeler, bir adet ahşap kaşık, biraz siyah yün ip, artık evalar. Bu malzemelerden kahramanımızın kuklasını yaparak etkinliği tamamlamanızı öneririm. Teşekkürler 💐

 

.