Nihal Altunsüzer'den kişisel gelişim kitabı seçmek isteyenlere dört altın tavsiye

Nihal Altunsüzer'den kişisel gelişim kitabı seçmek isteyenlere dört altın tavsiye

Dört Dörtlük Bir Kişisel Gelişim Kitabı Seçmek İsteyenlere Dört Tavsiye


Hayat şartları, hedefler-hayaller, gidilmesi gereken yerler, alınması gereken eşyalar derken pek çoğumuz bunları karşılamak için zamanımızı ve kişisel kaynaklarımızı şirketlere kiralıyoruz. Tüm bunlardan sonra eğer enerjimiz kalırsa da keyifli hobilerle, alışkanlıklarımızla ilgilenmeye ve gelişim süreçlerimize katkı sağlamaya çalışıyoruz. Bu süreçte yaşadığımız koşuşturmaca, stres ve gelecek kaygısından kurtulmak, meselelerinin üstesinden gelebilmek için ilk olarak “kişisel gelişim kitapları”na koşuyoruz. Onlar ki tüm hayatını belirli konuya adamış olan  bir yazarın, çok uygun fiyata ve tüm ayrıntıları ile sorularımızın cevaplarını açıkladıkları, onları okuma fırsatı sunan araçlardır. Şu andaki sizi, gelecekteki size ulaştıran sihirli uçan halınızdır. Bence bu muazzam bir şey! Sizce de öyle değil mi?

Koçluk seanslarımın hemen hemen hepsinde mutlaka danışanlarıma kitap önerilerinde bulunurum. Burada güzel olan, danışanı analiz ettikten ve danışanın ihtiyaçlarını belirledikten sonra bu öneride bulunuyor olmam. Tabii ki bu süreç, kitapçıya gidip tüm o kitaplar arasından kendine uygun olan kişisel gelişim kitabını körlemesine seçmekten çok daha kolay!


Pekiyi, bu şekilde bir destek almayanlar nasıl seçim yapacak? 


Büyük olasılıkla, çok iyi tanıtımı yapılmış -özellikle sosyal medyada, ya da bir arkadaşının önerisi ile- bir kitap almaya gidecek.  Ama tıpkı her ilacın herkese uygun olamayacağı gibi, her kişisel gelişim kitabının da herkese uygun olmadığını düşünüyorum. “Başka ne yapılabilir ki?” diyorsanız  ,merak etmeyin, yazının ilerleyen bölümünde bu sorunuza cevap bulacaksınız!
Türkiye’nin 2022 yılında Kişisel Gelişim alanındaki kitapları Yetişkin-Araştırma /İnceleme kategorisi içinde değerlendirildiğinde, tüm ISBN alınan kitaplar içindeki oranını %19 olarak görüyoruz. Hala en fazla oran %42 ile eğitim grubu kitaplarında bulunmakta. Bu, bize kitapların kapağını en çok açtıranın gelecek kaygısı ve sınavların üstesinden gelme çabası olduğunu gösteriyor. Bu negatif duygularla elimize aldığımız her kitap, okuma alışkanlığı kazanmanın önüne geçiyor. Nitekim yapılan araştırmaya göre Türk insanının ihtiyaç listesinde kitap, 235. sırada bulunmaktaymış. 

O zaman gelin hep beraber nasıl bu alışkanlığı kazanırız ve kendimize uygun olan kitabı nasıl seçeriz, bu konudaki dört tavsiyeme göz atalım.

1- Koşuşturma arasında vakit bulup çayınızı, kahvenizi alıp okumak için bir kitabı açtığınızda kitabın konusu sizin ihtiyaçlarınızla örtüşmeyen bir konuysa bu kitap, size keyif vermez ve sizde merak uyandırmaz. Buradan çıkan sonuçla, beyniniz dopamin salgılayamadığı için  okuma alışkanlığı geliştirmeniz zorlaşır. Ayrıca her dönem için kişinin gelişim ihtiyaçları farklıdır. Bu nedenle içinde bulunduğunuz dönemdeki gündeminizi çok iyi analiz etmelisiniz. İlişkiler mi, kariyer mi, yoksa kendiniz ile uzlaşmak mı? Böylelikle ihtiyacınıza göre bir kitap seçersiniz ve keyifle okurken bir alışkanlık da geliştirebilirsiniz.

2 - Alıp da okumadığınız ve kütüphanenizde boynu bükük size bakan her kitap, üzerinizde bir baskı yaratır. Gündeminiz olmadığı için ilginizi çekmeyen o kitap, belki de sizi gerçekten okumanız gereken kitabı almaktan ve okumaktan alıkoyabilir. Bu nedenle kendinize kitap okumak ve sonrasında yenisini almak için bir zaman çizelgesi hazırlayın. Ve buna sadık kalın. Böylelikle hem vaktinizi, hem nakdinizi verimli kullanmış olursunuz.

3 - Yazarın yazdığı kitabın konusu ile ilgili deneyiminin ne ölçüde olduğunu araştırın. Artık bilgiye ulaşmak çok kolayken gizemli bir şekilde hiçbir yerden ulaşamadığınız bir yazarın kitabını alırken iki kere düşünün. Örneğin yazarın web sitesi var mı ve bloğuna yazı yazıyor mu? Bunları dikkate alın.

4 - Alacağınız kitabın içinde özellikle her bölüm sonunda uygulama alanı olup olmadığını kontrol etmeniz önemli bir ayrıntıdır. Ayrıca yazarın üslubu ve içerik seçimi de kitabın içindeki bilgileri uygulamanız için sizi motive etmelidir. Bildiğiniz gibi özellikle kişisel gelişim kitaplarından  okuyup-öğrenip ama uygulamadığınız hiçbir bilgi, sizi gelişim merdivenlerinin üst basamaklarına çıkarmayacaktır. 

Her zaman inandığım bir şeydir,  araştırmaya ve öğrenmeye olan merak insanın adım atmasına yol açar. Burada kitaplar, kendinize uygun bir rehber ya da bir koç seçmeden önceki ilk danışma merciiniz olabilir. Bütçenize göre, samimi ve kendi hızınızda o kitapla beraber kişisel gelişim serüvenine başlayabilirsiniz. Bu yazıdan sonra da umarım ihtiyacınız olan “o kitabı” seçtiğinizde şu harika söz dilinize pelesenk olur:  “Bu kitap var ya! İşte bu kitap, benim hayatımı değiştirdi!” 
Elleriniz sevgiyle ve keyifle çokça sayfa çevirsin.

 

Nihal Altunsüzer

Yazar/Kendini Gerçekleştirme Koçu

www.nihalaltunsuzer.com

.